Barvové profily

Barvové profily pro digitální minilaby Frontier

Pokud jste seznámeni s problematikou barvových profilů, tento odstavec přeskočte – nic nového se v něm nedozvíte. Barvové profily jsou datové soubory,ve kterém jsou popsány možnosti daného zařízení (např. tiskárny, skenery, monitory a jiné). Při požití barvového profilu v editaci souboru je Vám dána možnost vidět dopředu jak bude vypadat výstup na papíře až bude Vaše zakázka připravena. Editace digitálních fotografií nejsou nutné, ale dávají Vám možnost volnosti pro docílení efektů, které by v podmínkách naší laboratoře nebyly možné. Bez důsledné přípravy a práce s barvovými profily není možné dosáhnout přesného výsledku. I při použití těchto profilů ale výsledek nikdy nebude na 100% odpovídat představám – tedy zobrazení na Vašem monitoru. Předcházet by měla kvalitní kalibrace monitoru a vstupních zařízení (skenery). Barvové profily, které Vám nabízíme ke stáhnutí jsou generické – odpovídají tedy průměru. Perfektního výsledku bychom dosáhli jen kdybychom ke každé jednotlivé roli papíru vytvořili její barvový profil. To však není možné. Navíc se citlivost lidského zraku mění. Je třeba také počítat s velkými rozdíly při pohledu na výsledek v různém osvětlení. Minilaby obecně nejsou stroje, u kterých se dá dosáhnout naprosto nekompromisní barevná shoda s předlohou. Ale pokud si dáme jen trochu práce s přípravou – dosáhneme dobrého výsledku. Ono slovo „digitální“ před slovem minilab nám naznačuje, že budeme mít daleko více možností než u klasického minilabu a mezi tyto výhody patří mimo jiné i naprostá volnost v přípravě snímků.

Jak požít barvový profil pro digitální minilab Frontier 570 ?

1. Vyberte si příslušný barvový profil pro stroj na kterém bude Vaše zakázka zpracována. Řiďte se dle popisu v tabulce:

dpII_frontier570_generic.icc Frontier 570
Vladislavova
0,9 MB stáhnout

 

2. Pokud používáte pro editaci fotografií Photoshop - nahrajte si soubor s barvovým profilem do adresáře na cestě C:/Program Files/Common Files/Adobe/Color/Profiles/Recommended/... (tato cesta je platná při standardní instalaci). Pokud používáte jiný editor – použijte jeho nápovědu. Pokud Váš editor nepodporuje barvové profily, nepropadejte panice – i když výhody barevných profilů nevyužijete - můžeme Vaše digitální fotografie upravit sami (včetně možnosti Vaší osobní asistence při úpravě).

3. Nyní máte ve většině případů dvě možnosti jak postupovat. Buďto si k otevřenému souboru přiřaďte barvový profil a podání barev na monitoru se změní podle barevného podání minilabu. Druhou možností, kdy už ale nenávratně změníte otevřenou digitální fotografii je převést (přepočítat) ji do barvového profilu minilabu. Obecně to není nutné, ale při procesu v laboratoři se tato operace provede pro lepší optimalizaci automaticky. 

TIP: Vyzkoušejte také nový FUJISVET.CZ! více...