Kalibrace

Kalibrační tabulka a její použití

Kalibrační tabulka je digitální fotografie, která je složene z několika barevně výrazných objektů a z gradientu šedých a barevných odstínů. Může Vám pomoci ke zjištění odchylky mezi barevností našeho výstupu (fotografiemi z digitálních minilabů) a barevnosti Vašeho monitoru.

Jak na to?

1. Vyzvedněte si v naší laboratoři kalibrační tabulku (ZDARMA)
 

2. Vyberte si z následujících odkazů a stáhněte si kalibrační tabulku do svého PC (velikost volte dle možností Vašeho připojení - nejlépe se Vám bude pracovat s plným rozlišením tabulky - tedy s největším rozlišením). Tabulka bude zabalená (komprimovaná) pomocí programu ZIP - rozbalte ji (nástroj k rozbalení / dekompresi je k dispozici zdarma ke stažení na internetu).

800x600 px 631 KB stáhnout
1280x1024 px 1,5 MB stáhnout
plné rozlišení 16 MB stáhnout

 

3. Otevřete si korekční tabulku na svém PC v editoru, který nejčastěji používáte pro úpravu svých digitálních fotografií (rozdílný software má rozdílné zobrazení - opět doporučujeme Adobe Photoshop).


 4.  Ujistěte se, že máte monitor nastaven na barevnou teplotu 5500°K (denní světlo). Fotografii s korekční tabulkou pozorujte také na denním světle (spíše studeném), což nebývá jednoduché. Teplotu okolního osvětlení poznáte jednoudše - šedé partie na korekční tabulce by měly být opravdu šedé. Pokud máte k dispozici kalibrační sondu, postupujte dále podle návodu k sondě.

 

5A.  Většina zákazníků neupravuje svůj monitor dle našich výstupů, ale už ví, jaká je odchylka, kterou eliminují v úpravě souborů, které následně jako kopie svých neupravených originálů dávají nám ke zpracování. Díky tomu nemusí násilně měnit nastavení svého monitoru, které navíc mohou mít seřízené i pro jiné účely.

 

5B.  Máte také možnost pokusit se pomocí ovládacích prvků monitoru seřídit zobrazení tak, aby bylo podobné tomu na papíře. Zaměřte se především na viditelnost předělů mezi nejtmavšími odstíny šedé (0,5,10) a nejsvětlejšími hodnotami bílé (245,250,255). Tyto hodnoty naleznete na levé straně tabulky úplně nahoře a úplně dole. Ideálně by měl být poznat skokový přechod i mezi krajními hodnotami. Toho docílíte ovlivněním kontrastu a podsvětlení. Barevně není jednoduché dojít k výsledku (zvláště u LCD monitorů).

 

6.  Pokud se nepodařilo dojít k přesně stejnému výsledku, nezoufejte, taková situace je běžná. Zbylé odchylky se dají eliminovat z naší strany při zadávání dat do digitálního minilabu nebo při úpravě na Vašem pracovišti, jelikož odchylka zobrazení korekční tabulky na monitoru oproti papírové korekční tabulce bude stejná i u připravovaných fotografií.

TIP: Informujte se také o možnostech barvových profilů. více...